Polecamy książkę "Żydzi w powiecie ostrołęckim do I wojny światowej"

Jan Mironczuk (ur. w 1966 r. w Bielsku Podlaskim, mieszka pod Ostrołęką), historyk, zajmuje się wybranymi problemami z dziejów społeczeństwa w XIX–XX w. na ziemiach polskich, głównie na Mazowszu i Podlasiu.


Praca Jana Mironczuka jest jedną z najlepszych, z jaką w ostatnich latach dane mi się było zapoznać. Wprowadza nas w świat dawno zapomniany, z którego istnienia mało kto dziś zdaje sobie sprawę. Gdyby nie benedyktyńska cierpliwość autora i doskonały warsztat, historia ostrołęckich Żydów nigdy nie zostałaby odtworzona z taką pieczołowitością, za co autorowi należy się ogromna wdzięczność.
(z recenzji dr. hab. Daniela Boćkowskiego, prof. UwB)

 


Autor wykorzystał w sposób wyczerpujący materiały archiwalne, jak i również większość opracowań poświęconych tej tematyce. Przykładem są spisy podatkowe oraz akta stanu cywilnego. Dzięki temu dr Mironczuk prześledził szereg interesujących kwestii z życia codziennego społeczności żydowskiej […] Dane te zostały rzetelnie zweryfkowane, dając ciekawy obraz m.in. poziomu zamożności oraz wieku zawieranych małżeństw itp.
(z recenzji dr. Sławomira Witkowskiego, ChAT, dyrektora Instytutu Studiów Żydowskich w Warszawskim Seminarium Teologicznym)

Książka do nabycia w Ostrołęckim Towarzystwie Naukowym oraz prawdopodobnie w ostrołęckich księgarniach.

 

Copyright © 2024 Kościół Chrześcijan Baptystów w Ostrołęce. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.