Przemyślenia

Czy żyjesz w klatce na szczury?

poniedziałek, 30 listopada 2015 02:06

Przeprowadzono eksperyment na szczurach. W ich klatkach umieszczono przycisk. Nauczono szczury, że po naciśnięciu przycisku dostawały porcję pożywienia. Równocześnie umieszczono w ich mózgach elektrody. Za każdym razem, gdy szczur naciskał przycisk przez elektrody pobudzano obszar mózgu odpowiedzialny za uczucie przyjemności. Zawsze, gdy szczur naciskał przycisk, odczuwał przyjemność.

 

Dzień bez kobiet

wtorek, 11 marca 2014 00:27

Mam propozycję, aby zamiast Dnia Kobiet zorganizować Dzień bez Kobiet. To znaczy, z jednej strony zatroszczyć się, by mogły one gdzieś w tym dniu zniknąć (pójść na spacer, zostać w łóżku z książką, wyjechać gdzieś itp.), a z drugiej strony przejąć w tym dniu wszystkie ich odpowiedzialności i obowiązki. Nie dzwonić do nich, nie błagać o pomoc itp. Dobry pomysł?

 

Jak radzić sobie ze złością, agresją?

sobota, 29 września 2012 23:45

Najpierw trzeba zrozumieć czym jest złość, że wynika ona z naszego zablokowanego pragnienia. Tzn, coś chcemy, ale zostaje to zablokowane. Np. chcemy się wyspać, ale ktoś drugi słucha głośno muzyki.

Po drugie gniew wynika z naszej oceny danej sytuacji (nasze przekonania o danej sytuacji), chodzi o to co sami mówimy sobie o danej sytuacji.

Np. w filmie Motyli cyrk, kiedy Mendez podchodzi do Willy'ego i mówi: jesteś piękny, a tamten pluje na niego, to Mendez nie reaguje gniewem. Wyciera się chusteczką i mówi uspokajająco do oprowadzającego cyrkowca, że nic się nie stało, że to jego wina, bo za blisko podszedł do Willy'ego. Na koniec (bez agresji) życzył Willy'emu dobrego dnia.

Ocenił: zostałem opluty, chociaż powiedziałem coś miłego, ale to nic. Nie stało się nic wielkiego. Ten człowiek miał prawo się zdenerwować na mnie, bo źle myśli o sobie. Za cenę oplucia warto było powiedzieć mu coś zachęcającego, co może pomóc mu inaczej spojrzeć na życie, zobaczyć w sobie - "poczwarkę, która się przeistoczy w motyla".
- Jak na taką ocenę reagują nasze emocje? - Spokój, opanowanie.

 

Miłość jest ponad rozpaczą

niedziela, 16 września 2012 07:01

Kiedyś, przed laty, w okresie młodzieńczej "burzy i naporu", gdy poszukiwałem wiary, wyznałem głośno: Gdy wejrzałem w siebie, tylko w siebie - oto tam nie ma Boga; gdy patrzę na ludzi - wierzę, Bóg jest. Wyznanie to było bardzo szczere i ważne dla mnie.

W tamtym czasie często czytałem "Treny", inaczej "Lamentacje Jeremiasza". Przytoczę kilka wierszy tego utworu: "Na co może uskarżać się człowiek, póki żyje? Niech się uskarżą na swoje grzechy!... Dlaczego chcesz na zawsze zapomnieć o nas, opuścić nas na tak długi czas? Spraw, Panie, byśmy wrócili do ciebie, a wrócimy! Odnów nasze dni jak niegdyś!" (Treny 3, 39; 5,20.21, Biblia Warszawska).

Potem nawiedziła mnie rozpacz taka, że wydawało się, że nie jestem w stanie niczego już zrobić. Tak jak dawniej nie miałem problemów z nauką (w okresie studiów osiągałem dobre i bardzo dobre wyniki), wówczas (a był to ostatni rok studiów) myślałem, że nie ma mowy o napisaniu pracy magisterskiej, a nawet zdanie najprostszego egzaminu jest już poza moim zasięgiem. Chodząc po mieście, nawet nie bardzo zauważałem, że z moich oczu płyną łzy i trzęsie się broda. Pojawiły się też inne niepokojące objawy.

 

Co jest duchowe, a co cielesne

piątek, 20 kwietnia 2012 19:49

Modlitwa - jest czynnością duchową, czy cielesną? (cielesną - w znaczeniu grzeszną)

Czytanie Pisma Świętego - jest czymś duchowym, czy cielesnym?

Uczestniczenie w nabożeństwach - to zajęcie duchowe, czy cielesne?

Czy w ogóle jakakolwiek czynność sama w sobie może być duchowa?

 

Prawo jest dla złych ludzi

poniedziałek, 13 lutego 2012 20:55

Co Ty na to?

 

 

Chcesz mieć codziennie święto?

poniedziałek, 13 lutego 2012 19:25

Zamień święta w codzienność.

Coś, co powinno być na co dzień zamieniliśmy na święto.

 

Sekret niezwykłego życia

sobota, 04 lutego 2012 01:28

Sekret niezwykłego życia Jodi PiercePolecam książkę

Jodi Pierce

Sekret niezwykłego życia.

Niezwykła historia kobiety, która wraz z mężem docierała z ewangelią do najbardziej ekstremalnych i niebezpiecznych grup społecznych.

 

 

Dwa największe grzechy przywódców

piątek, 03 lutego 2012 23:28

Pastor Gustaw Cieślar w swoim wystąpieniu w Ełku mówił o przywództwie. Zacytował Johna Stotta: "Dwa największe grzechy przywódców, to pesymizm i miernota". Rozwiązanie jakie proponuje Stott, to więcej wiary, ufności, optymizmu oraz nie godzenie się na miernotę.

Mam wrażenie, że ten drugi grzech - zadowalanie się miernotą wynika z pierwszego. Nie wierzymy w to, że można osiągnąć coś więcej dlatego zadowalamy się jakimiś marnymi resztkami.

 

Jeśli Bóg nie poruszy...

niedziela, 18 września 2011 21:09

Kościół Baptystów w Szczytnie przygotowuje się do obchodów którejś tam rocznicy powstania. Przy tej okazji przewodniczący Zboru zagłębił się w historie powstania Zboru. Doszedł do ciekawych odkryć.

 

Najważniejsze przykazanie

niedziela, 18 września 2011 20:32

Psychologia i przykazania.

Nasz Mistrz Jezus Chrystus - zapytany kiedyś powiedział, że są dwa najważniejsze przykazania:

1. Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca, z całej duszy swoje, z całej siły swoje i drugie podobne do tego:

2. a bliźniego swego jak siebie samego.

Ludzie próbują być przebiegli i zmieniać Boże ustalenia. Szukają sposobu jak zamiast Boga kochać siebie.

 

Lepiej wejść kalekim do Królestwa Bożego...

sobota, 17 września 2011 22:46

W ubiegłym tygodniu byłem w Bartoszycach. Spotkałem tam Adama. Miałem okazję rozmawiać z nim wcześniej - kilka miesięcy temu. Teraz chodził o kulach. Zapytałem go co mu się stało. Odpowiedział, że Bóg połamał mu nogę, bo chodził swoimi, złymi drogami zamiast Bożymi. Chodził do zboru, przyznawał się do chrześcijaństwa, ale zdarzało mu się od czasu do czasu upić się, prowadzić nieuczciwe życie.

 

Polecamy książki dla osób zranionych

poniedziałek, 16 maja 2011 14:04

Krótkie streszczenie książek.

 

Motto

wtorek, 13 lutego 2007 13:15

Powiedz mi - zapomnę
Pokaż jak - zapamiętam
Zaangażuj mnie - zrozumiem
 
Copyright © 2023 Kościół Chrześcijan Baptystów w Ostrołęce. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.